Младост за будућност 2023. - РАДИОНИЦЕ




Уметничке радионице за младе из Пожеге и околине „Младост за будућност“ 2023

Шта ћемо радити?

Сви полазници старијих узраста (изнад 13 година) маће две уводне радионице о истраживању индустријског наслеђа нашег града у оквиру којих ћемо заједно погледати кратке документарне филмове, посетити Завичајно одељење Народне библиотеке у Пожеги и Историјски архив у Ужицу. Пре свега се бавимо колективом и удруженим радом некадашње текстилне фабрике „Младост“ из Пожеге. Истраживачке радионице воде Слађана Петровић Варагић и Слободанка Милошевић, као наставак претходних истраживања неформалног уметничког колектива „Младост у шездесетим“.

Затим се, према интересовањима, опредељујемо за једну (или више) од следећих радионица:


1. Радионица минималног видеа

Радионица видео уметности је за оне који су заинтересовани како да упосле свој мобилни телефон у неке нове, креативне сврхе. Упознајемо уметничку форму видеа – он је једна врста дигиталне слике, али има за разлику од слике временску димензију, не посматрамо га као филм и оно што видимо не тумачимо нужно кроз наратив. Бавимо се естетиком минималног у уметности. Ваше видео-радове и видео-инсталације бисмо волели да представимо на једном мултимедијалном концерту на јесен у Пожеги. Такође је могуће да буду представљени у оквиру заједничке изложбе. Имамо идеју да неке од видео-радова повежемо са аудио-радовима радионице са звуком – можда желите да радите делом и заједно.

Радионицу води: Војислав Недељковић


2. Радионица уметности у јавном простору

Планирамо рад са текстилом и интервенцију у јавном простору под именом „Мапа удруженог рада“. Наше идеје су: прикупљамо стару одећу, препарирамо је, од ње настаје велико платно, на њему сликамо/веземо/итд. мапу индустријске историје Пожеге. Рад се излаже први пут на јесен на заједничкој изложби. Ваше идеје су добродошле.

Радионицу води: Војислав Недељковић


3. Радионица „Sound Art“ или звучне уметности

Слушамо примере и упознајемо и истражујемо начине коришћења и обраде звука. Као прибор је довољан ваш лични мобилни (паметни) телефон. Музички и стилски је радионица широко постављена. Можемо снимати реалне звукове околине (field recordings) и радити експериментално са њима и/или генерисати звукове из DAW (Digital Audio Workstation) и/или циљано употребљавати предмете као изворе звука (objects). Можемо радити и звук/музику за видео-радове полазника видео-радионице. Имамо могућност представљања завршених радова и/или звучних инсталација на изложби/догађају на јесен или као звук за видео-радове или као радиофонску емисију, концерт итд. Ваше идеје су добродошле, између осталог за нпр. кинетичку уметност са звуком (радове који се електронским или механичким погоном крећу).

Радионицу води: Игор Јовановић LEZET


4. Музичка радионица

Имамо две опције: 1) Искуствена радионица слободне импровизације и 2) Припрема/пробе дела (сопственог или већ постојећег) минималне музике. Можемо изабрати чему ћемо се посветити или обе опције испробати и искусити. Није нужно да свираш неки инструмент, али су сви инструменталисти и вокалисти добродошли.

Радионицу води: Марија Кандић


5. Литерарна радионица

Интересује те кратка прича, драмска сцена, поема или све заједно? Радионица асоцијативног писања: дај слободном стилу коју желиш форму!

Радионицу води: Ирена Парезановић



Радионице ће се одржавати у Пожеги и то у терминима које водитељи радионица и полазници међу собом договоре. Радионице су бесплатне. Почели смо у септембру са истраживачким, а уметничке радионице могу трајати до новембра. Завршне догађаје, презентације, изложбе и мултимедијални концерт планирамо за новембар и децембар 2023. Ако сте заинтересовани и имате питања, недоумице и/или предлоге – слободно нам се јавите на адресу kulturnisklop@gmail.com или у инбокс на Инстаграму или Фејсбуку. Радујемо се упознавању!

Формулар за пријаве: ОВДЕ



Овај пројекат добио је подршку Швајцарске владе, у оквиру пројекта "Култура за демократију", који спроводи Хартефакт фонд. Мишљење које је изнето у овој публикацији је мишљење аутора и не представља нужно и мишљење Швајцарске владе или Хартефакт фонда. 

"Култура за демократију" подстиче сарадњу актера на независној културној сцени да, користећи културу и уметност, подстиче критичко и креативно мишљење о друштвеним темама које су од важности за локалне заједнице. Такође, пројекат "Култура за демократију" подстиче сарадњу актера на независној културној сцени, креирајући на тај начин простор за промоцију плуралистичких вредности и интеркултуралног дијалога у Србији. Прва фаза пројекта траје од октобра 2021. до фебруара 2025. године и подржава га Влада Швајцарске, а спроводи Хартефакт фонд.